top of page
Vyhledat

Napětí ve vztazích: Jak zkrotit svého vnitřního primáta

Znáte ten pocit, když jste ve vztahu jak na jehlách? Pořád ve střehu, připraveni kdykoliv bránit své hranice nebo naopak zmizet v dáli? Jako by i sebemenší náznak konfliktu mohl spustit lavinu emocí a dramatických scén? Pokud ano, nejste sami. Tenhle článek je pro všechny, kdo zažívají chronické napětí ve vztazích. Pro ty, co chtějí konečně najít pevnou půdu pod nohama a cítit se v bezpečí - sami se sebou i s druhými. Tak se pohodlně usaďte, nadechněte se a vrhněme se spolu na dobrodružnou výpravu do nitra našich vztahů i sebe sama!

Co se v článku dozvíte:


  1. Proč se ve vztazích cítíme tak často ve střehu a v napětí

  2. Jak nás evoluce naprogramovala k přehnané reaktivitě

  3. Co mají naše vztahová dramata společného s opicemi a lidoopy

  4. Jaké obranné mechanismy používáme, když se cítíme ohroženi

  5. Jak zklidnit svou nervovou soustavu a vrátit se do rovnováhy

  6. Praktická cvičení a tipy, jak posílit svou vztahovou jistotu a klid



Evoluce nás naprogramovala k přehnané vztahové reaktivitě


Napětí a konflikty ve vztazích nejsou naše vina - jsou to evolučně vyvinuté mechanismy, které nám kdysi pomáhaly přežít v divočině. Naši předci žijící v tlupách potřebovali být neustále ve střehu, aby je nepřekvapil útok predátora nebo nepřátelského kmene. Jejich nervový systém byl nastaven na rychlé vyhodnocení hrozby a bleskovou reakci - útok, útěk nebo strnutí.

Jenže dnes už nečelíme životnímu ohrožení na každém kroku. Náš mozek ale často funguje, jako bychom stále žili v pravěku - spouští poplach i kvůli banalitám a malichernostem. Hádka s partnerem, kritika od šéfa, odstup kamaráda - to všechno dokáže náš vnitřní poplašný systém vyhodnotit jako smrtelné nebezpečí hodné extrémní reakce.

Říká se, že nejsme nahá opice - ale občas se tak chováme! Naše vztahová dramata a napětí mají překvapivě blízko k chování našich nejbližších příbuzných - primátů. I opice a lidoopi žijí ve složitých sociálních strukturách a neustále navigují své místo v hierarchii tlupy. Používají k tomu ritualizované projevy dominance a submisivity, které mají zabránit přímým fyzickým střetům.

Samci goril se při konfliktu buší v prsa, hulákají a dělají výpady - ale málokdy dojde na skutečný souboj. Šimpanzi se při smíření objímají a "líbají". Makaci po prohraném střetu nabízí vítězi usmiřovací čištění srsti. Vypadá vám to povědomě? Ano, i my používáme podobné signály a rituály, když se cítíme vztahově ohroženi.

Křičíme a gestikulujeme, abychom zastrašili a zahnali protivníka. Stahujeme se a mizíme, abychom se vyhnuli konfrontaci. Zamrzáme a "hrajeme mrtvé", když už nemáme kam uniknout. A taky se podbízíme, lichotíme a "čistíme srst" těm, co mají nad námi moc, abychom si je udobřili.

4F aneb čtyři typické reakce na hrozbu


Když tedy naše tělo zazanmaená hrozbu, snaží se nás dostat do bezpečí. A je jedno, jestli je to tygr šavlozubý, anebo partner, který neodpověděl na naši SMS včas, či manželka vyžadující “něco, neví co, ale chce to hned”

Fight (boj) - útočíme, kritizujeme, hádáme se, snažíme se za každou cenu prosadit svou a mít navrch. Příklad: "Já mám pravdu a ty se pleteš! Jsi hrozný, tohle už s tebou nemůžu vydržet!"

Flight (útěk) - stahujeme se, mizíme, vyhýbáme se konfliktu i kontaktu, utíkáme do bezpečí samoty. Příklad: Dva dny "vysazeno", telefon nedostupný, na esemesky a maily nereagujeme.

Freeze (zamrznutí) - strneme, ztuhneme, nejsme schopni činu ani slova, disociujeme, "vypadneme" vnitřně z děje. Příklad: Sedíme jako socha s nepřítomným pohledem a na pokusy o komunikaci reagujeme jednoslabičně nebo vůbec.

Fawn (podbízení se) - snažíme se rychle udobřit, zavděčit, podřídit se, splnit přání a očekávání druhého na úkor svých potřeb. Příklad: "Promiň, asi jsem to zase pokazil, co můžu udělat, aby sis odpustil? Udělám cokoli, jen se prosím nezlob…"

Problém je, že tyhle extrémní reakce často přicházejí zbytečně a nevhodně. Ve chvílích, kdy žádné velké nebezpečí nehrozí. Jenom se spustí náš vnitřní poplašný systém a my se zachováme přehnaně - buď vyběhneme do útoku, stáhneme se do jeskyně, ztuhneme jako přejetá želva nebo se začneme klanět a omlouvat jako pokořený poddaný.

Jenže tím často sami eskalujeme konflikt a ničíme důvěru a bezpečí, po kterých tolik toužíme. Náš partner nechce válčit s krvelačnou gorilou, utíkat před nenávistným šimpanzem, domlouvat se se sádrovým panákem nebo stále utěšovat fňukající mimino. Chce mít vedle sebe dospělého a zralého člověka, se kterým může komunikovat i ve vypjatých situacích.

Zpátky do hlubin: Co formuje naši přehnanou vztahovou reaktivitu


Kde se v nás bere ta přehnaná vztahová reaktivita? Často pramení až v nejranějším dětství, kdy jsme byli totálně závislí na svých pečovatelích. Když reagovali citlivě a láskyplně na naše potřeby, posílilo to naši odolnost a schopnost důvěřovat.


Když ale byli nevypočitatelní, nespolehliví, chladní nebo přímo ohrožující, spustilo to v nás kolotoč strachu a pocitu nebezpečí už při sebemenším náznaku opuštění či odmítnutí. Když po nás například chtěli zásluhy a výkony bez ohledu na naše možnosti a pocity. Nebo když nás trestali odtažitostí a mlčením, kdykoliv jsme neposlechli či zklamali jejich očekávání.

Náš mladý mozek si z těchto zkušeností vytvořil "operační systém", podle kterého pak funguje i v dospělých vztazích. Je jako bázlivé dítě, které se i v bezpečném prostředí neustále obává, že přijde trest a zavržení. A tak vymýšlí plány a strategie, jak tomu zabránit - přehnanou služebností, obrannými útoky, tvrdou nedostupností i paralyzovaným strnutím.


Jak zkrotit svého neposedného vnitřního primáta a najít klid


Jak ale vystoupit z tohoto kolotoče strachu a napětí? Jak dát svému vztahovému mozku najevo, že je v podstatě v bezpečí a není třeba spouštět poplach při každém šustnutí? Tady je pár tipů a triků:

  1. Pravidelně praktikujte hluboké brániční dýchání. Pomalé nádechy a výdechy do břicha aktivují náš bloudivý nerv a systém "brzd a rovnováhy" v těle. Posílají signál: "Žádné nebezpečí, můžeš se uvolnit."

  2. Když se cítíte rozhozeni a rozčílení, zkuste si broukáním a mručením rozvibrovat hlasivky a hrtan. Tyto hluboké chvějivé zvuky mají na náš nervový systém uklidňující účinky - tak jako předení kočky nebo mručení medvěda.

  3. Najděte si čas na doteky a mazlení "kůže na kůži" s partnerem nebo blízkou osobou. Při taktilním kontaktu a objetí se uvolňuje oxytocin - hormon vazby a důvěry, který pomáhá přepisovat zkušenost odmítnutí a zrady.

  4. Jemně si masírujte ušní lalůčky a jejich okolí - tyto oblasti jsou přímo propojené s centry emoční regulace v mozku a jejich stimulace snižuje napětí a úzkost.

  5. Naučte se rozpoznávat své spouštěče a obranné reakce (4F). Uvědomění je první krok ke změně. Když příště pocítíte nutkání útočit, utéct, zamrznout nebo se podřídit, zastavte se a uvědomte si, co se s vámi děje. Připomeňte si, že je to jen stará smyčka, ne skutečné nebezpečí.

  6. Cvičte "svalovou ochablost" ve vypjatých situacích. Než vyrazíte do boje nebo se stáhnete do ulity, zkuste záměrně uvolnit svaly, zejména v obličeji, ramenou a rukou. Napětí v těle živí emoční napětí - a ochablost ho snižuje.

  7. Nebojte se požádat o ujištění a podporu, když ve vztahu znejistíte. Převeďte své obavy a potřeby do slov, místo abyste mlčeli, útočili nebo manipulovali. Většina zdravých partnerů dokáže poskytnout oporu a jistotu, když o ni dokážeme přímočaře požádat.

Postupně tak budete posilovat svou schopnost vytvářet bezpečné a stabilní vztahy - s druhými i sami se sebou. Snad vám k tomu tento článek dal pár užitečných impulsů a inspirací.

A pokud byste chtěli ještě hlouběji prozkoumat téma nejisté vazby a cesty k jejímu uzdravení, sáhněte po audioknize/audiokurzu "Láska, strach a lidoopi, kterou jsem pro vás napsal a namluvil. Nabízí podrobného průvodce pro všechny, kdo touží zkrotit svého vnitřního primáta a rozvíjet naplňující vztahy. Tak hodně štěstí na vaší cestě!





FAQ - Časté otázky a odpovědi

Otázka: Dá se vystoupit z bludného kruhu napětí a dramat ve vztazích?

Odpověď: Určitě ano. Vyžaduje to sebepoznání, nový způsob komunikace, ochotu přijmout podporu a čas na přeprogramování starých vzorců. Ale posun k větší vztahové jistotě a klidu je možný a stojí za to.

Je vztahová reaktivita a úzkostnost vrozená a neměnná?


Odpověď: Četné výzkumy ukazují, že jde o naučené vzorce z dětství, které se dají postupně přepisovat novými zkušenostmi. I lidé, kteří se narodili s vyšší dispozicí k úzkosti, mohou ovlivnit, jak s ní zacházejí.

Dokážu žít spokojeně i bez vztahů, když mi dělají takové problémy?

Odpověď: I když se můžete cítit ve vztazích zraněni a zklamáni, sociální vazby jsou základní lidskou potřebou. Učit se vytvářet bezpečnější vztahy znamená učit se naplňovat tuto hlubokou potřebu. Odříznutí se není řešení.

Je chyba, když ve vztahu občas "vyletím”?

Odpověď: Všichni občas reagujeme přehnaně, říkáme a děláme věci, kterých pak litujeme. Konstruktivní hádka může vztah ozdravit. Důležité je umět se zastavit, omluvit a opravit škody. Pokud výbuchy přicházejí často a ničí důvěru, je třeba to řešit.

Existují vztahy úplně beze strachu a bojů?


Odpověď: Každý dlouhodobý intimní vztah přináší zranitelná místa a konflikty zájmů. Určitá míra napětí a neshod je normální a potřebná pro růst. Nejde o to, vyhnout se jim za každou cenu, ale umět je zvládat. Klíčem je respekt i ve sporech.

7 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Kontakt 

Symbionica Consulting s.r.o.

Korunní 2569/108, Praha-Vinohrady, PSČ 101 00

IČO: 14031400

GSM: +420 727 888 121

e-mail: nanervy(@)na-nervy.cz

  • Facebook

chcete se na něco zeptat?

Děkujeme za zprávu!

© 2024 Na nervy a na pohodu, Symbionica Consulting s.r.o.

bottom of page