K vyhoření a jeho lákadlům jsme nevíce náchylní v případě, kdy jsme více kritičtí vůči sobě (a tím pádem také k ostatním). Čím více se bojíme odmítnutí, selhání, čím více se snažíme být lepší, tím více se riziku vyhoření vystavujeme. Naše citlivost může být daná také traumatem, aktuálním zdravotním stavem či životními zkušenostmi. Cokoli, co nám říká někde vzadu v naší hlavě, že se musíme více snažit, že musíme dokázat ještě víc, abychom měli hodnotu, nás žene do vyhoření. Možná jsme vyrůstali v rodině, která nám dávala najevo, že si blízkost napřed musíme zasloužit, nebo jsme se rozhodli, že náš život dřív nebyl dostatečný, a musíme na něj jinak. Je to právě tento soudce, který říká: “Běž a nezastavuj”.
Vyhoření pro nás může být silnou zkušeností, která nás může hodně naučit. O tom, jaký příběh si o sobě vyprávíme a kam nás vede. Jsou to právě bolestivé pocity strachu ze selhání, odmítnutí, tale také pocit nízkého sebevědomí, co nás do cyklu úzkosti, deprese a vyhoření ženou.
Těmto pocitům a odolnosti vůči nim se věnujeme v seriálu Škrábance na duši, kde se dozvíte, jak pocity jako je odmítnutí či pocit nízké sebehodnoty, osamělosti, strach ze selhhání a další zvládat a stát se vůči nim odolnější. Každý díl se věnujeme jednomu pocitu a praktickým postupům, jak se vrátit do pohody. Těším se na vás na viděnou při některém z nich.
Máte zájem o konzultaci, chcete se poradit? Rezervujte si úvodní bezplatnou konzultaci.
O vyhoření se dočtet ve všech dílech: